Після початку пандемії у 2020 році багато галузей аби продовжити надавати свої послуги перейшло з офлайну в онлайн формат, це саме стосується і психотерапії. Часи зараз не простіші, адже після початку повномасштабного вторгнення велика кількість українців переїхали в інші регіони країни та за кордон, а потреба в отриманні якісної психологічної допомоги тільки зросла.

У зв'язку з цим багато хто вдається до роздумів чи є ефективною онлайн психотерапія, чи все-таки вартує шукати спеціаліста на місці? Та чи підходить такий формат роботи особисто вам? Сьогодні спробуємо це дізнатись.


Які переваги онлайн-психотерапії?

  • В якій точці планети ви б не були, якщо там є інтернет та приватний простір для проведення дзвінка - ви зможете зв'язатись зі своїм психологом та отримати психологічну допомогу будь-де та будь-коли (як показує практика різні часові пояси теж не перешкода).
  • Другим важливим плюсом онлайн-терапії є комфортність. Ви можете отримати професійну допомогу у зручний для себе час, не виходячи зі зручного крісла вдома або зі свого офісу в перерві між робочими справами. Це може допомогти з меншим спротивом наважитись почати роботу з психологом, оскільки буде легше вписати у свій розклад годину часу без збирання та добирання до офісу.

якщо ви не любите сидіти в коридорі очікуючи психотерапевта чи переймаєтесь як виглядаєте після сесії - онлайн-терапія може бути комфортнішим варіантом для вас.

  • Деяким людям із соціальною тривогою може бути зручніше отримати доступ до служб психічного здоров’я онлайн, оскільки це позбавляє від необхідності фізично відвідувати зустрічі та потрапляти в потенційно тривожні для них соціальні ситуації. Це може допомогти зробити терапію більш доступною та ефективною для тих, хто інакше уникав би звернення за допомогою.
  • Доступ до ширшого кола терапевтів: онлайн-терапія усуває географічні обмеження, дозволяючи клієнтам вибирати психолога не прив'язуючись до свого місця знаходження чи часу добирання до кабінету. Так само це може бути корисним для тих, хто проживає в сільській місцевості або віддалених районах, де доступ до послуг психічного здоров'я може бути обмеженим.

Які обмеження є у терапії онлайн?

  • Напевно одним із найбільших мінусів зараз це можливі технологічні проблеми з підключенням до інтернету. Низька якість відео чи аудіо або затримка при завантаженні також може вплинути на взаємодію клієнта з терапевтом.
  • Обмежені невербальні сигнали: особиста терапія дозволяє терапевтам спостерігати невербальні сигнали, такі як мова тіла, тон голосу та міміка, які можуть дати важливу інформацію про думки та почуття пацієнта. Однак онлайн-терапія може обмежити здатність вловлювати невербальні сигнали, що може призвести до менш точного спілкування між терапевтом і пацієнтом.
  • Якщо людина має підтверджений психіатром діагноз, що включає психоз, важливо розглянути можливість звернутися до терапевта в офісі, а не онлайн.

FAQs щодо онлайн психотерапії:

  1. Чи онлайн-психотерапія така ж ефективна, як і особиста терапія?

Дослідження (нижче наведені приклади деяких з них) показують, що онлайн-терапія може бути такою ж ефективною, як і офлайн терапія для роботи з різними запитами, в тому числі з депресією, тривожними станами та панічними атаками.

  1. Які є технічні вимоги до онлайн-терапії?

Для участі в онлайн-терапії потрібен доступ до надійного інтернет-з'єднання і пристрій з вебкамерою і мікрофоном, наприклад, ноутбук або смартфон.

  1. Чи є онлайн-терапія конфіденційною?

Так, онлайн-терапія є конфіденційною і захищена тими ж законами про конфіденційність, що й очна терапія. Терапевти пов'язані етичними та юридичними зобов'язаннями захищати приватність і конфіденційність своїх клієнтів.

  1. Чи можлива сімейна терапія онлайн?

Так, онлайн не обмежує проведення сімейної/парної терапії.

  1. Як зробити психотерапію онлайн ефективнішою?

Оберіть ізольоване, безпечне для спілкування приміщення без присутності інших людей. Це не може бути громадське місце: кафе, парк або сквер, оскільки там є багато факторів відволікання уваги. Потурбуйтесь про свій комфорт перед сесією: підготуйте воду або інший напій, серветки.


Отож, чи підходить Вам онлайн психотерапія?

Звісно, точно відповісти на це питання ви зможете тільки отримавши цей досвід, оскільки це здебільшого залежить від ваших вподобань.

Психотерапія онлайн може стати практичною та зручною альтернативою для тих, хто стикається з обмеженнями у часі та можливостях, що робить її ефективним способом отримання психологічної підтримки.

Хоча цей підхід має певні обмеження, клієнт та психотерапевт  можуть спільно працювати над тим, щоб знайти спосіб, як зробити його ефективнішим. Оскільки війна та пандемія триває, доступність психотерапії онлайн є цінним варіантом для тих, хто потребує психологічної допомоги.

Почніть свою подорож до гармонії та розвитку - зареєструйтеся на онлайн-консультацію вже сьогодні та переконайтесь в ефективності терапії онлайн самі!


Деякі дослідження на тему онлайн психотерапії:

A Comprehensive Review and a Meta-Analysis of the Effectiveness of Internet-Based Psychotherapeutic Interventions

Researching online counselling and psychotherapy: The past, the present and the future

Online counselling: The motives and experiences of young people who choose the Internet instead of face to face or telephone counselling

Reconceptualizing Social Distancing: Teletherapy and Social Inequality During the COVID-19 and Loneliness Pandemics