Ще кілька років тому психотерапія асоціювалась тільки з психіатрами та хворими людьми, а для тих, хто відвідував психолога це було великою таємницею. На щастя зараз більше людей хочуть зрозуміти себе, свої емоції, почуття та мотиви і нарешті жити своїм життям, а не за законами соціальних норм та стереотипів.

Але з’явилась інша проблема: багато клієнтів дотягують відвідування консультації до межі, коли думка “я більше так не можу” і “життя немає сенсу” таки приводять до такого страшного крісла терапевта. То як зрозуміти, коли вже можна і навіть треба піти до спеціаліста?

В цій статті я опишу 5 основних “сигналів”, за якими ви можете зрозуміти потрібен вам спеціаліст чи ні.

  1. Ви ніколи не задоволенні собою.

Думка “зі мною щось не так”, “я недостатньо гарна/розумна/успішна/щаслива і т.д” з'являється як пояснення невдачі, викликаючи дискомфорт, відчуття безсилля та втрату мотивації. Можливо саме ці упередження заважають досягати поставлених цілей, не опускати рук та жити так як цього хочеш ти?

2. Ви переживаєте панічні атаки, боїтесь смерті.

Всі з нас якоюсь мірою бояться смерті, ця тема стає актуальною в різні періоди нашого життя (у підлітковому віці, після втрати близької людини, після впливу медіа-продуктів, фільмів, книг, ігор тощо), і кожен обирає свій спосіб як обходитись з цим страхом.

Але панічна атака не про роздуми, вона про реальний вплив думок на фізичний та емоційний стан людини. Якщо у вас з’являється думка, що ви зараз точно загинете, відчуваєте як пітніють долоні, пришвидшується серцебиття та дихання, відчуваєте як паморочиться в голові та вас охоплює жах того, що може відбуватись, скоріше за все це панічна атака. При цьому може не бути жодної причини до цього стану. Якщо ПА відбувається кілька разів на місяць і частіше - необхідно звернутись до психотерапевта.

3. Ви постійно відчуваєте тривогу та страх.

Чи часто перед кожною подією, виступом, екзаменом, зустріччю перебираєте в думках усі варіанти розвитку подій і вашу реакцію на них? І чим довше думаєте про те, що може відбутися чим більше боїтесь “а що якщо я не складу екзамен і мене виженуть з університету/я сяду в літак, а він розіб’ється/мене не зрозуміють і відторгнуть”.

4. Ви дратуєтесь та злитесь з будь-якого приводу.

Агресія є однією з базових емоцій людини та трактувати її можна по-різному, вона може бути джерелом натхнення, потягу, бажання діяти але, у деяких проявах агресія може бути деструктивною. Якщо ви застряли у ситуації “встала не з тієї ноги зранку”, всі навколо вас дратують і дії навіть найближчих людей сприймаються негативно, скажіть, чи властиво це вам? Можливо до цього ви не проявляли своєї агресії зовсім і контейнер, повний образ та злості, безсилля та обурення, переповнений.

5. Вам складно будувати стосунки.

Це доволі загальна тема, оскільки сюди входять не тільки романтичні стосунки з партнерами, а й побудова відносин з друзями, колегами, начальниками та іншими людьми, що входять у ваше коло спілкування. І це не про комунікацію, це про стосунки, про близькість та довіру.

Якщо вам складно заводити нові знайомства, говорити про те, що вам подобається і що не подобається в стосунках, ділитись своїми почуттями та бути собою з іншими людьми, цьому можна навчитись як в індивідуальній так і груповій психотерапії.


Звісно це не усі запити з якими звертаються клієнти, їх неймовірно багато і на сесії завжди знайдеться про що поговорити та що розібрати. Для того, щоб ви в цьому не сумнівались, я пропоную відповісти на три короткі питання щодо вашого життя:

  1. Чи потрібна вам причина/результат/зовнішні події для того, щоб почуватись щасливо? Що робить вас щасливими?
  2. Як часто ви відчуваєте підтримку з боку близьких та рідних? Яку підтримку ви б хотіли отримати?
  3. Чи можна сказати, що ви живете для себе? Чи часто хтось робить вибір за вас?
  4. Чи можете ви відмовити коханій людині/близькому другу? Які емоції виникають, коли ви уявляєте цю ситуацію?

Ці питання не є легкими й через них можна зрозуміти як багато є речей які ми не помічаємо, які робимо на автоматі, як ми передаємо відповідальність за наше життя іншим і страждаємо, бо живемо не в моменті тут і зараз, а в минулому чи майбутньому.


Психотерапія - це про життя тут і тепер, про усвідомлення своїх емоцій та переживань, про прийняття себе та взяття відповідальності за себе і своє щастя.