Більшість людей з депресією не звертаються за допомогою та вирішують просто перечекати, понаднормово працюють, закриваються вдома або приховують свій стан від інших. Це пов'язано не тільки з недооцінюванням симптомів депресії, а й вплив наших близьких ("та це все відмовки", "бери й не сумуй", "в чому тут проблема?"), слова яких складно назвати підтримкою. Але депресія — це хвороба, вона міститься в міжнародних класифікаціях хвороб (МКБ-X та DSM-5) та визнана однією з найбільших проблем сучасності.

Але якщо не помічати проблеми на неї неможливо вплинути! Отож як розпізнати та подолати депресію поговоримо нижче.

👉🏻 Основні симптоми депресії (тривалість мінімум 2 тижні більшу частину дня):

  1. Пригнічений настрій, смуток та туга без явної причини.
  2. Втрата задоволення від будь-якої діяльності, яка раніше подобалась (якщо ви любили їздити на вихідних на велосипеді, малювати, ходити в спортзал, писати вірші - зараз вже мінімум два тижні не хочеться робити нічого, а якщо і робите - кайфу не отримуєте.
  3. Перманентна втома та слабкість в тілі, апатія (коли навіть щоб встати з ліжка потрібно прикласти чималі зусилля, а все навколо байдуже та не цікаве).
  4. Соціальна ізоляція. Не бажання зустрічатись з друзями, вести активне соціальне життя.
  5. Труднощі у прийнятті рішень. Ті маленькі завдання, вирішення яких приходили автоматично (як ось що з'їсти на сніданок - яєшню чи кашу) даються дуже складно та вимагають більше часу.

💡Що можна почати робити вже для боротьби над депресією?

🏋️‍Почніть збільшувати фізичну активність (це може бути ходьба, плавання, йога, пілатес, зал, ранкова зарядка) до години часу в день. Можна починати з 5-10 хвилин, але кожного дня збільшувати тривалість.

🗣 Спілкуйтесь з іншими людьми (друзі чи сім'я можуть приходити до вас, ви можете разом виходити кудись). Важливо попередити близьких, щоб вони не розпитували про ваш стан та що його спровокувало, а просто були з вами.

📒Почніть вести щоденник думок (кожного разу, коли після якоїсь думки вам стає гірше, поверніться на секунду назад, що це була за думка?) Записуйте всі думки, в кінці кожного дня піддавайте сумніву кожну фразу. Наприклад: чи справді "я нікому не потрібна"?

🧘‍♀️🧘‍♂️Почніть займатись медитацією (вона допоможе контролювати деякі з думок та розслабитись, розвиває концентрацію).

🛋 Знайдіть психолога, який допоможе: провести первинну діагностику, дати направлення до кваліфікованого психіатра для призначення медикаментозного лікування (залежить від стадії депресії), підібрати ефективні саме для вас методи, слідкувати за прогресом та буде вашою підтримкою та опорою у складні моменти.

Депресія це не хандра через погану погоду, її потрібно помічати та лікувати, адже симптоми впливають на якість вашого життя! Почніть свій шлях до усвідомлення своєї самоцінності, адже ви є у себе один/одна і крім вас ніхто не зможе зробити перший крок до здорового та щасливого життя.

Бонус: тут схований тест (просто натисни) на американському сайті психологічної допомоги, будьте чесними відповідаючи на питання. В кінці тест сам видає кількість балів та описує рекомендації залежно від результату 😏.